Fermuar Hakkında

FermuarHakkında Her Şey !

1980 li yıllardan bu güne hayatımızda varlığını sürdürmeye devam eden hatta geliştirilip değiştirilerek şimdi ayakkabılarımızda, kıyafetlerimizde sayılabilecek çok alanda kullanılmaya başlanılan fermuarların bilmediğiniz ve öğrenince şaşıracağınız bir çok yanı var hadi o zaman merakımızı gidermeya başlayalım.

  • Fermuar Tarihçesi
  • Fermuar Yapısı
  • Fermuar Çeşitleri
  • Ölçülendirme
  • Fermuar Kullanımı

FERMUAR

Fermuarın icadı birçok icatçının denemelerinden sonra gerçekleşti. İlk denemeler 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren başladı. Bu yönde, dikiş makinesini icat eden Elias Howe, 1851’de ‘Otomatik Daimi Elbise Kapatma’ ( Automatic Continuous Clothing Closure) için bir patent aldı. Dikiş makinesinin başarısından olmalı ki; Elias kendi aletinin pazarlamasıyla uğraşmadı. Böylece, Howe kabul edilen ‘Fermuarın Babası’ olma şansını kaybetti.

Kırk yıl sonra, Mr. Whitcomb Judson, 1851’de Howe patentine benzer bir aleti, ‘Kaygan – Kopça’ (Clasp Locker) pazarladı. Judson, erkek ve kadın potinlerinin tutturulmasında kullanılan uzun ayakabı bağlarının yerini alabilecek bir icat girişiminde bulundu. Aleti pazarlayan ilk kişi olmak, Whitcomb’a ‘Fermuarın İcatçısı’ olma itimadını verdi. Fakat onun 1893 patentinde fermuar kelimesi bulunmuyordu. Clasp Locker karmaşık bir çengel-göz ayakkabı tokasıydı. Birbirine kilitlenen sıralı çengel ve ilmikler, kayıcı bir parça çekilerek açıp - kapamaya yarıyordu. "Ayakkabılar için kilitleyici veya kilit açıcı mekanizma" üzerinde oldukça çalışmasına rağmen, insanlar giysilerinin üzerinde bir "makine" taşımaya pek hazır değildi.

Daha sonra iş adamı Colonel Lewis ile birlikte, yeni aletin üretimi için Universal Fastener Company adlı şirketi kurdu. 1893 Chicago Dünya Fuarında halka ilk gösteriminde, Clasp Loker çok az ticari başarı ile karşılaştı.

İsveç göcmeni Kanadalı elektrik mühendisi Gideon Sundback Universal Fastener Company için çalışmak üzere işe alındı. İyi tasarım bilgisi ve fabrika müdürünün kızıyla evlilik, Sundback’i Universal’da tasarımın en üst pozisyonuna getirdi. Sundback, mükemmelden uzak Judson C- Curity Fastener’ı geliştirmekle sorumluydu. Maalesef, karısı 1911’de öldü. Kederli koca, uzun uğraşlardan sonra 1913’te modern fermuarın tasarımını yaptı.

Sundback 1917’de ‘Ayrılabilir Tutturucu’(Separable Fastener) patentini aldı. Ayrıca, Sunback yeni ürün için üretim makinesini da yaptı.

FERMUAR MUCİTLERİ


whitcomb Whitcomb Judson
gideon Experiment
gideon İlk Fermuar

Fermuar Yapısı

fermuar-yapisiKÜRSÖR (Slider)

Kürsör dişleri (elemanları), fermuar açılıp veya kapanırken birleştirip veya ayırır. Kalanma amacına bağlı olarak, kürsörün bir çok çeşidi vardır.

ELAMANLAR (Elements)

Ayrıca elaman olarak bilinen dişler, kürsörden geçerken birbirine geçen fermuarın iki yanında olan bölümlerdir. Yan taraflarda bulunan sol ve sağ dişler birbirine geçince zincir diye adlandırılır.

ŞERİT (Tape)

Şerit fermuar için ayrıca üretilen parçadır. Şerit genellikle polyesterden yapılır, fakat kullanmaya bağlı olarak sentetik fiber şerit, vinil şerit ve pamuk şerit türlerde mevcuttur.

Fermuar Çeşitleri

Fermuar Çeşitleri

Ölçülendirme

Ölçülendirme

Fermuar Kullanımı

fermuar-yapisi


* Fermuarı mamul üzerinde tam kapalı olarak yıkayınız.

* Yıkanan fermuarlı mamul süratle kurutulmalı, ıslak bırakılmamalıdır. Islak durumdaki mamül üzerindeki fermuar kurutulduktan sonra açıp kapatılmalıdır.

* Fermuarlı mamül yıkama esnasında yardımcı kimyasal maddeler mutlaka uygun oranda kullanılmalı ve işlem süresi 30 dakikayı aşmamalı.

* Fermuar kullanılan ürünlerin mümkün olduğu kadar ters yıkanması gerektiği unutulmamalıdır.

* Ponza taşlı yıkamaklarda fermuarlı mamülün son yıkaması çok iyi yapılmalı ve derhal kurutulmalıdır.

* Fermuarlar ve mamül mallar uygun olmayan ortamlarda saklandığında bant ve dişlerde problem çıkabileceği göz ardı edilmemelidir. ( Aşırı nemli, sıcak ve hava almayacak şekilde paketlemelerde).

* Fermuarın dikilmesi sonrası mamül buharlı ütü ile preslenmesi sonrasında soğutulmadan petilen torbalara konulursa ve uzunca bir süre saklanırsa reaksiyon çıkabileceği unutulmamalıdır.

* Koyu renk fermuarlar açık üzerine dikildiklerinde renk alma problemi olabileceği unutulmamalıdır. Tüm kaplama fermuarlar üzerinde yıkama harici işlem uygulanmamalıdır.